Novinky z magnetického oddělení
Náš nedávno publikovaný článek v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences odhaluje nové aspekty fázového diagramu supravodivosti při vysokých magnetických polích v ultračistých monokrystalech UTe2. Studie demonstruje výraznou citlivost polem indukované supravodivosti na přítomnost krystalických poruch.
Náš magisterský student, Ondřej Michal, získal cenu za nejlepší poster na 22. Mezinárodní konferenci o magnetismu v Bologni za svůj příspěvek s názvem „Magnetismus a anizotropie vdW antiferomagnetu VCl3“.
V německém Burg Obbendorf v těsné blízkosti Jülich Forschungzentrum se uskutečnilo výroční setkání vědeckých členů Institutu Laue-Langevin (ILL; Grenoble, Francie). Českou republiku na tomto setkání zastupoval náš kolega, Milan Klicpera.
Náš doktorand Dávid Hovančík získal cenu Milana Odehnala (2. místo) za přínos ve výzkumu dvourozměrného orbitálního magnetismu ve van der Waalsových systémech. Dávid v soutěži uspěl s prací publikovanou v Nano Letters, J. Phys. Chem. Letters a Phys. Rev. B. Krom toho bylo uděleno čestné uznání našemu dalšímu kolegovi Petru Královi za studium magnetismu a krystalové struktury ve frustrovaných tetragonálních intermetalikách při aplikaci tlaku.
Skupina magnetismu s potěšením oznamuje 24. mezinárodní konferenci o pevných sloučeninách přechodových prvků (SCTE24). Konference se bude konat od 17. do 21. června 2024 v hotelu Duo v Praze. Dr. Ross H. Colman má tu čest konferenci předsedat.
Od roku 2020 se hovoří o altermagnetech jako o nové skupině magnetických materiálů vedle feromagnetů a antiferomagnetů. Jedinečnou charakteristikou spinové symetrie altermagnetů je spojení podmřížek s opačnou spinovou polarizací pomocí rotace, nikoli však translací či inverzí. Taková symetrie má pak zajímavé fyzikální důsledky.
Setkání české neutronové komunity 2024 proběhlo 1.února 2024 na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy za účasti 73 registrovaných vědeckých pracovníků a studentů. Setkání zahrnovalo 23 přednášek rozdělených do pěti sekcí a závěrečnou diskuzi o budoucnosti české neutronové komunity.
Tým M. Vališky úspěšně připravil vysoce kvalitní monokrystalické vzorky UTe2, cíleně připraveny pro studium kvantových oscilací. S využitím těchto vzorků provedla skupina z universzity v Cambridge pod vedením A. Eatona sérii experimentů ve vysokých magnetických polích, následovaných pokročilým modelováním k posouzení možných geometrií Fermiho povrchů v tomto materiálu.
Grantová Agentura České republiky (GAČR) podpořila společný projekt Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i. a Katedry fyziky kondenzovaných látek s názvem „Návrh vysoce výkonných feroelektrik založený na simulacích“.
Dávid Hovančík, Ph.D. student Katedry fyziky kondenzovaných látek, je prvním autorem článku "Robustní mezivrstevnatý antiferomagnetismus a trikritikalita ve van der Waalsově sloučenině VBr3" vybrané editory časopisu Physical review B. Tato studie je výsledkem rozsáhlé spolupráce mezi experimentátory a teoretiky z Katedry fyziky kondenzovaných látek, Oddělení anorganické chemie, Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, Hochfeld-Magnetlabor Dresden a MGML.