Studenti analyzují data z měrného tepla v laboratořích MGML
Na Univerzitě Karlově v Praze a Technické Univerzitě v Mnichově se konal již třetí ročník česko-bavorské miniškoly, zaměřené na vzdělávání studentů v oblasti moderních experimentálních technik. Program začal v laboratořích MGML (které zřizuje naše katedra), kde účastníci absolvovali přednášky na téma magneto-optiky a růstu krystalů, prohlédli si moderně vybavené laboratoře MGML a navštívili školní jaderný reaktor VR-1 v Praze. Praktická část zahrnovala experimenty měření při nízkých teplotách a vyhodnocení dat z měrného tepla v souladu s principy F.A.I.R.
Dalším bodem na programu bylo navštívení ELI Beamlines, kde se studenti dozvěděli vše o generování laserového svazku, laserově řízených rentegových zdrojích a laserové elipsometrii. Poté si prohlédli si špičkové laboratoře s vysokointenzitními lasery. Vrcholem pražského programu byla soutěž flash talků, kde studenti prezentovali své výzkumné projekty. Na závěr nechyběly přednášky na téma zpracování dat a zásady F.A.I.R. Petr Čermák studentům ukázal, jak popisovat data pomocí skriptů; získané vědomosti si pak účastníci vyzkoušeli v praktické části.
Poslední část programu probíhala v Mnichově na výzkumném reaktoru FRM II a laboratoři MLZ. Studenti zde získali teoretické základy a praktické zkušenosti s neutronovými rozptylovými technikami, včetně tréninku na virtuálních přístrojích. Součástí programu byla také exkurze, během které si všichni prohlédli samotný reaktorový bazén a pestrou škálu neutronových přístrojů, což se stalo jedním z vrcholů celé akce.
Česko-bavorská minisérie je unikátní vzdělávací příležitostí, která studentům umožňuje získat cenné dovednosti a zkušenosti z oblasti fyziky materiálů, od laserové technologie až po aplikace neutronů. Studenti se jí účastní zdarma díky štědré podpoře od Česko-bavorské vysokoškolské agentury. Těšíme se na další ročník!