Novinky
Naše katedra ve spoluporáci s Technickou univerzitou v Mnichově uspořádala již třetí ročník česko-bavorské miniškoly o velkých výzkumných infrastrukturách a otevřených datech. Studenti si zde osvojili dovednosti od růstu krystalů po pokročilé neutronové techniky a navíc se naučili jak analyzovat data v souladu s F.A.I.R. principy.
Práce našeho vzácného studenta a kolegy Petra Krále byla oceněna Radou Grantové agentury Univerzity Karlovy (GAUK). Jeho projekt „Tlakem řízené strukturní a magnetické transformace v intermetalikách typu 221“ byl vyhodnocen jako „Mimořádně dobrý“ a navíc získal Čestné uznání poté, co byla jeho práce mezi projekty GAUK dokončenými v roce 2023 vyhodnocena jako třetí nejlepší. Cena GAUK mu byla předána v rámci slavnostního ceremoniálu v Karolinu večer 17. listopadu.
Náš nedávno publikovaný článek v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences odhaluje nové aspekty fázového diagramu supravodivosti při vysokých magnetických polích v ultračistých monokrystalech UTe2. Studie demonstruje výraznou citlivost polem indukované supravodivosti na přítomnost krystalických poruch.
Náš magisterský student, Ondřej Michal, získal cenu za nejlepší poster na 22. Mezinárodní konferenci o magnetismu v Bologni za svůj příspěvek s názvem „Magnetismus a anizotropie vdW antiferomagnetu VCl3“.
V německém Burg Obbendorf v těsné blízkosti Jülich Forschungzentrum se uskutečnilo výroční setkání vědeckých členů Institutu Laue-Langevin (ILL; Grenoble, Francie). Českou republiku na tomto setkání zastupoval náš kolega, Milan Klicpera.
Studie, na které se podílel mezinárodní tým, který zahrnoval mimo jiné I. Konyashina z Element 6 Group, A. Cammarata z ČVUT a A. Koliogiorgose z naší katedry, poskytuje definitivní popis strukturních a elektronických vlastností fcc-uhlíku. Po desetiletí zůstávaly vlastnosti fcc-uhlíku špatně definované. Tento materiál má širokou energetickou mezeru, která ho přiřazuje k izolantům, přesto vykazuje vodivost typickou spíše pro polovodiče. Práce klasifikuje fcc-uhlík do dosud nezdokumentované třidy kvazivalenčních pevných látek s neobvyklou vodivostí.
Náš doktorand Dávid Hovančík získal cenu Milana Odehnala (2. místo) za přínos ve výzkumu dvourozměrného orbitálního magnetismu ve van der Waalsových systémech. Dávid v soutěži uspěl s prací publikovanou v Nano Letters, J. Phys. Chem. Letters a Phys. Rev. B. Krom toho bylo uděleno čestné uznání našemu dalšímu kolegovi Petru Královi za studium magnetismu a krystalové struktury ve frustrovaných tetragonálních intermetalikách při aplikaci tlaku.
Vítáme Sachin Verma, Ph.D., jako nového člena naší skupiny. Přejeme mu kreativní a produktivní postdoktorský pobyt na Univerzitě Karlově!
Skupina magnetismu s potěšením oznamuje 24. mezinárodní konferenci o pevných sloučeninách přechodových prvků (SCTE24). Konference se bude konat od 17. do 21. června 2024 v hotelu Duo v Praze. Dr. Ross H. Colman má tu čest konferenci předsedat.
Oddělení strukturní analýzy tvoří jádro organizačního výboru konference ECRS-11, která se koná ve dnech 3.-7.6.2024 v Kongresovém centru Praha. Konferenci pořádáme ve spolupráci s dalšími kolegy zejména z FJFI ČVUT v Praze a ÚJF AV ČR v Řeži. Předsedou programového výboru je prof. Jozef Keckes z Montanuniversität Leoben v Rakousku.