Novinky
Tým M. Vališky úspěšně připravil vysoce kvalitní monokrystalické vzorky UTe2, cíleně připraveny pro studium kvantových oscilací. S využitím těchto vzorků provedla skupina z universzity v Cambridge pod vedením A. Eatona sérii experimentů ve vysokých magnetických polích, následovaných pokročilým modelováním k posouzení možných geometrií Fermiho povrchů v tomto materiálu.
Katedra fyziky kondenzovaných látek (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy) a Ústav jaderné fyziky (Akademie věd České republiky) pořádají celodenní setkání českých uživatelů neutronů. Setkání české neutronové komunity 2024 navazuje na sérii každoročních setkání českých neutronových uživatelů započatého v roce 2016 a neformálních setkání neutronových uživatelů Neutron.beer, které byly přerušeny pandemií Covid-19.
Grantová Agentura České republiky (GAČR) podpořila společný projekt Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i. a Katedry fyziky kondenzovaných látek s názvem „Návrh vysoce výkonných feroelektrik založený na simulacích“.
V konkurenci 66 projektů přihlášených do výzvy Špičkový výzkum v programu OP JAK (MŠMT ČR) uspěl projekt AMULET (Advanced MUltiscaLe materials for key Enabling Technologies). Výzva je zaměřená na podporu výzkumu s potenciálem excelentních výsledků uplatnitelných v praxi.
Teoretické oddělení a oddělení nanostruktur KFKL se podílejí na řešení projektu Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích (QM4ST). Projekt byl udělen z operačního program Jan Amos Komenský spolufinancovaného EU, hlavním řešitelem je Západočeská univerzita v Plzni.
Dávid Hovančík, Ph.D. student Katedry fyziky kondenzovaných látek, je prvním autorem článku "Robustní mezivrstevnatý antiferomagnetismus a trikritikalita ve van der Waalsově sloučenině VBr3" vybrané editory časopisu Physical review B. Tato studie je výsledkem rozsáhlé spolupráce mezi experimentátory a teoretiky z Katedry fyziky kondenzovaných látek, Oddělení anorganické chemie, Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, Hochfeld-Magnetlabor Dresden a MGML.
Díky své nekonečné variabilitě nabízejí tranzistory na molekulární bázi vzrušující alternativu k křemíkové technologii. Ve spolupráci s laboratoří v Indii naši teoretici popsali fungování molekulárního spojení, které je pro elektronický proud téměř průhledné. Blahopřejeme Štěpánu Markovi, našemu Ph.D. studentovi, ke své první publikaci!
Nedávný objev sloučeniny LK-99, šedě-černého materiálu s potenciálem projevit supravodivost při pokojové teplotě, zaujal vědeckou komunitu i širší veřejnost. Tento článek ukazuje cestu našeho oddělení, kdy se tým pod vedením Rosse Colmana rozhodl replikovat korejský postup. O našem postupu pravidelně informujeme i laickou veřejnost na katedrálním Twitteru/X a držíme se zásad otevřené vědy.
Žáci z univerzitní základní školy ČVUT s názvem Lvíčata navštívili naši katedru ke konci školního roku. Během návštěvy se seznámili s našimi laboratořemi pro růst krystalů a tepelné vlastnosti. Projevili velký zájem o naše zařízení a materiály, které se zde studují. S průvodci prozkoumali proces tavby materiálů v pecích s extrémními teplotami, včetně ohromujících 2000°C. Také se naučili ovládat robotický systém pro orientaci krystalů pomocí rentgenové difrakce.
Profesorka Jana Kalbáčová Vejpravová, vedoucí oddělení fyziky nanostruktur a přední odbornice na fyziku kondenzovaných látek, byla zařazena do seznamu 23 předních českých vědkyň podle magazínu Forbes. Forbes zdůraznil její přínos v oblasti fyziky kondenzovaných látek a úspěchy v projektu TSuNAMI.