Novinky
Elektron a díra mohou vytvářet vázané stavy známé jako excitony. Když se tyto stavy vyskytují v atomově tenké vrstvě polovodiče, chovají se jako dvourozměrné atomy vodíku. Téměř, ale ne přesně. Více podrobností najdete v našem nedávném článku.
Naše studentka Kateřina Tetalová obdržela cenu děkana za nejlepší bakalářskou práci. Experimentální práce se zabývala zobrazováním povrchů štípnutých monokrystalů a exfoliovaných vrstev metodami mikroskopie atomárních sil či skenovací elektronovou mikroskopií. Na výsledky, kterých Kateřina dosáhla, navazuje již několik pokročilých experimentů širšího týmu.
Již podruhé jsme uspořádali česko-bavorskou miniškolku o velkých infrastrukturách a otevřených datech. Patnáct studentů si užilo magnetismus, růst krystalů, pivo, spolupráci, karetní hry a a dokonce zbyl čas i na jednorožce!
Materiály nazývané dichalkogenidy přechodných kovů mohou držet elektrony v pásových minimech nazývaných údolí. Zkoumali jsme možnost ovládat tyto elektronické stavy světelnými impulsy. Důkladnou teoretickou analýzu najdete v našem nedávném článku!
Luminiscenční spektrum excitonů v ReS2 připomíná přechody ve volném atomu (Rydbergova řada), až na to, že některé přechody chybí, jsou „tmavé“. To je způsobeno interakcemi, jak podrobně popisují teoretické výpočty A. Slobodenyuka, ověřeny měřeními v magnetických polích. Prečtěte si více.
Dr. Athanasios Koliogiorgos se přidal k naší skupině. Přejeme mu hodně úspéchů.
Výsledky Petra Krále, doktoranda Katedry fyziky kondenzovaných látek, získané v rámci infrastruktury MGML byly prezentovány na mezinárodní konferenci Solid Compounds of Transition Elements 2022, která se konala ve francouzském Bordeaux. Petr získal cenu za nejlepší poster za sdělení s názvem "Pressure effect on R2Cu2In intermetallics".
Zkoumali jsme magnetické a strukturní vlastnosti multifunkčních chirálních nanokompozitů založených na magnetických nanočásticích a achirálních kapalných krystalech. Vzniklé chirální supramolekulární kompozity vykazují komplexní vlastnosti jako chiralitu, citlivost na UV světlo a vnější magnetické pole.
Pomocí pokročilých experimentálních technik, včetně kryomagnetické Ramanovy spektroskopie, jsme odvodili fázový diagram tlak-teplota pro CrI3.
Nová koncepce 2D laseru na bázi superradiační emise otevírá zcela nové možnosti pro konstrukci ultratenkých zdrojů záření, jejichž vlnovou délku lze ladit počtem vrstev 2D polovodivého materiálu a nitridu boru.