
Členové teoretického oddělení přispěli k výpočtové studii van der Waalsova (vdW) magnetického materiálu VI₃ založené na teorii komplexního funkcionálu hustoty (DFT). To vedlo k objevu, jak specifický směr jeho snadné osy souvisí s mřížkovými deformacemi a také s mimořádně vysokým orbitálním momentem [1]. Měření spektra XAS a XMCD nám umožnilo potvrdit, že elektronový stav s vysokým orbitálním momentem, který jsme dříve předpověděli, je skutečně přítomen v reálných vzorcích. Toto řešení má specifická obsazení elektronových hladin, která vykazují jasné signatury pozorované ve spektru XMCD.Pro hlubší pochopení studovaného problému jsme propojili naše ab initio výsledky s teorií multipletů ligandového pole [2].
Náš výpočet popsal fononové módy v VI₃ v přítomnosti mnoha možných struktur navržených předchozí analýzou. Porovnáním předpovězených fononových spekter s těmi, které byly pozorovány pomocí IR a Ramanovy spektroskopie, byly získány důležité informace o strukturních deformacích [3]. Výpočty DFT také poskytly možné vysvětlení závislosti T_C v VI₃ na tlaku [4]. V podobném vdW materiálu VBr₃ naše výpočty předpovídají, že magnetický základní stav má klikatý AFM řád, a nikoli navrhovaný vrstevnatý AFM řád. Toto zjištění je v souladu s vysokou stabilitou této fáze vůči reorientaci řízené polem [5].
V současné době se naše výzkumné úsilí zaměřuje na neobvyklou tlakovou závislost magnetismu v CrBr₃, tlakovou regulaci magnetického řádu v dihalogenidech Ni (první monovrstvý multiferoik), efekty blízkosti indukované unikátním 2D magnetem CrSBr s vysokou T_c, interakce kvazičástic a tepelný Hallův jev v několika vdW magnetech.