02. 08. 2024 JiP

Náš student získal cenu za nejlepší poster

Náš magisterský student, Ondřej Michal, získal cenu za nejlepší poster na 22. Mezinárodní konferenci o magnetismu (ICM) v Bologni za svůj příspěvek s názvem „Magnetismus a anizotropie vdW antiferomagnetu VCl3“.

Ondřej ve svém posteru prezentoval výsledky nedávných objemových měření provedených na VCl3, spadajícím do rodiny trihalogenidů na bázi vanadu. Jiné materiály v této rodině, jmenovitě VBr3 a VI3, vykazují nezamrzlý orbitální moment v důsledku působení krystalového pole na ionty V3+, jež nesou magnetický moment. Nezamrzlý orbitální moment vede mimo jiné k silné magnetokrystalové anizotropii. Prezentované výsledky jsou v souladu s tímto chováním i v materiálu VCl3. Současně však poukazují na odlišnosti, například na jeho antiferomagnetickou strukturu v bazální rovině s anizotropií mimo tuto rovinu.

Poster je k vidění na nástěnce naší katedry v budově fakulty Ke Karlovu 5, přízemí, vedle technologické laboratoře.