18. 07. 2024 JiP

Naši úspěšní studenti v soutěži o Cenu Milana Odehnala

Naši úspěšní studenti v soutěži o Cenu Milana Odehnala

Náš doktorand Dávid Hovančík získal cenu Milana Odehnala (2. místo) za přínos ve výzkumu dvourozměrného orbitálního magnetismu ve van der Waalsových systémech. Dávid v soutěži uspěl s prací publikovanou v Nano Letters, J. Phys. Chem. LettersPhys. Rev. B.

Hlavním výsledkem Davidových výzkumných studií je objev velkého nezamrzlého orbitálního momentu 3D stavů vanadu v sloučenině VI3. Tento van der Waalsův materiál představuje 2D magnetickou mřížku analogickou mřížce grafenu. Nezamrzlý orbitální stupeň volnosti ve VI3 pochází ze speciálního obsazení elektronových stavů V3+ (3d2) v kombinaci s vhodnou symetrií krystalového pole a spin-orbitální vazbou. Jeho přítomnost apriori vede k silnému propojení spin-orbitální mnohočásticové vlnové funkce. Díky tomu VI3 vykazuje silnou magnetokrystalovou anizotropii, významnou magnetoelastickou vazbu a magnony energetického rozsahu THz obvykle pozorované pouze v antiferomagnetech. Kromě toho Davidův výzkumný záběr zahrnoval ještě další materiál VBr3, který vykazuje antiferomagnetismus podobný Isingovskému s magnetickými momenty mimo rovinu a jedinečnou trikritikalitu v metamagnetickém fázovém diagramu. Výsledky na toto téma byly publikovány v odborném článku PhysRevB, který získal statut „výběr editorů PRB“, jak již bylo avizováno.

Čestné uznání bylo navíc uděleno našemu dalšímu kolegovi Petrovi Královi za studium magnetismu a krystalové struktury ve frustrovaných tetragonálních intermetalikách R2T2In při aplikací tlaku.

Cenu Milana Odehnala uděluje Česká fyzikální společnost každé dva roky mladým autorům vědeckých prací z oblasti fyziky za mimořádný přínos svému oboru fyziky. Dávid a Petr se připojili k našim kolegům, kteří v minulosti úspěšně reprezentovali naši fakultu a naši katedru v této soutěži (M.Vališka v roce 2018, M.Kratochvílová v roce 2016, J.Kaštil v roce 2014, J.Rusz v roce 2006, J.Vejpravová v roce 2004).

Gratulujeme našim skvělým kolegům!