23. 10. 2023 JiP

Výběr editorů PRB pro článek studenta o van der Waalsově magnetismu

Výběr editorů PRB pro článek studenta o van der Waalsově magnetismu

Mezivrstevnaté antiferomagnetické síly ve van der Waalsovské sloučenině, ilustrační obrázek generovaný AI

Dávid Hovančík, Ph.D. student katedry fyziky kondenzovaných látek, je prvním autorem článku "Robustní mezivrstevnatý antiferomagnetismus a trikritikalita ve van der Waalsově sloučenině VBr3" vybrané editory časopisu PRB. Tato studie je výsledkem rozsáhlé spolupráce mezi experimentátory a teoretiky z Katedry fyziky kondenzovaných látek, Oddělení anorganické chemie, Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, Hochfeld-Magnetlabor Dresden a MGML.

V tomto článku autoři ukazují silnou anizotropii jednoosého antiferomagnetismu ve van der Waalsovské sloučenině VBr3 s trikritickým bodem v H-T fázovém diagramu pro pole mimo bazální rovinu. Robustnost antiferomagnetického stavu projevující se vysokým kritickým metamagnetickým polem je vysvětlena ab-initio výpočty, které předpovídají "zig-zag" antiferomagnetické uspořádání momentů vanadu popsaných v rámci modelu J1-J2-J3. Pozorovaný saturovaný moment 1,2 μB/f.u. ukazuje na významný orbitální moment vanadu, který je hlavní složkou silné anizotropie.

Magnetizační izoterma změřená na vzorku VBr3.

Původní článek

ref: D. Hovančík, M. Kratochvílová, T. Haidamak, P. Doležal, K. Carva, A. Bendová, J. Prokleška, P. Proschek, M. Míšek, D.I. Gorbunov, J. Kotek, V. Sechovský, J. Pospíšil,

Robust intralayer antiferromagnetism and tricriticality in the van der Waals compound VBr3, Physical Review B 108 (2023) 104416.

doi: 10.1103/PhysRevB.108.104416