17. 07. 2023

PCFES 2023

Ve dnech 15.6.-18.6. jsme pořádali již 14. ročník konference Prague Colloquium on f-Electron Systems (PCFES)

Pražské kolokvium o f-elektronových systémech patří (již od roku 1992) k menším ale výrazným stálicím na nebi vědeckých konferencí a workshopů, umožňujícím intenzivní interakci mezi účastníky, ke kterým patří i značné procento studentů a post-doců.

Po covidové přestávce, kdy bylo kolokvium pořádáno z polského Krakova online, se konference vrátila zpět na půdu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Mezi účastníky byli kolegové, zájemci o fyziku lanthanoidů a aktinoidů, z mnoha koutů světa od Kanady či Argentiny až po Japonsko. Mezi různorodými tématy dominovala nekonvenční supravodivost sloučeniny UTe2, objevená  v roce 2019, a vlastnosti dalších teluridů uranu. Extrémní odolnost vůči magnetickému poli a existence několika oddělených supravodivých fází slibuje vnést nové světlo do samotných principů supravodivosti.

Kolokvium je mezi našimi kolegy známo jako konference s velmi přátelskou atmosférou a velkým podílem mimovědeckých aktivit. Každý den je již tradičně zakončen nějakým společensko-vědeckým setkáním jako je uvítací party, přehlídka posterů s občerstvením, nebo grilovací večírek v prostorách zahradního altánku, jen mírně skropený kapkami deště.

Letošní program byl obohacen o přednášky izraelských kolegů na téma využití 3D tisku kovových materiálů v biomedicíně.

O přestávce provedl L. Havela z Katedry fyziky kondenzovaných látek některé účastníky konference katedrálními laboratořemi. Mohli se tak dozvědět více o tom, jaké spolupráce bychom mohli navázat, nejen co se týče sloučenin s f-elektrony.

Fotografie je možno shlédnout v galerii níže.

Již teď se všichni těšíme na příští ročník pražského kolokvia, který se uskuteční v roce 2025.