27. 01. 2023 J.K.Jochum

Týden plný neutronů, krystalů, laserů a otevřených dat

Týden plný neutronů, krystalů, laserů a otevřených dat

Čas na skupinovou fotografii! V pozadí: Disperze olova změřená pomocí virtuálního přístroje PANDA.

Česko-bavorská miniškola se po dvou COVIDových letech konala konečně prezenčně, se všemi souvisejícími výhodami (skutečná praktika, diskuse i večerní posezení u piva po dlouhém dni vědy) i nevýhodami (zpožděné vlaky).

Škola začala v bavorském Garchingu přednáškami o technikách rozptylu neutronů, experimenty na virtuálním přístroji PANDA a prohlídkou neutronového reaktoru FRM II. Poté, co se studenti ponořili do problematiky neutronového rozptylu, odjeli z Mnichova objevovat fascinující svět růstu krystalů a nízkoteplotních objemových měření na naší katedře a v laboratořích MGML.

Dalším vrcholem miniškoly byla návštěva laserového centra v Dolních Břežanech - ELI, kde si účastníci vyzkoušeli výkonové pulzní petawattové lasery a navštívili unikátní rezonátory posouvající vědu opět o poznání dál.

Poslední den nám Brian Pauw objasnil temnou stránku vědy a účastníci miniškoly přispěli k otevřené vědě tím, že analyzovali otevřeně dostupná data z rozptylu neutronů a publikovali výsledky na arXivu. Celá akce se mohla uskutečnit za pomoci našeho bavorského partnera Technické univerzity Mnichov díky štědrému financování agentury BTHA.