Novinky
Od roku 2020 se hovoří o altermagnetech jako o nové skupině magnetických materiálů vedle feromagnetů a antiferomagnetů. Jedinečnou charakteristikou spinové symetrie altermagnetů je spojení podmřížek s opačnou spinovou polarizací pomocí rotace, nikoli však translací či inverzí. Taková symetrie má pak zajímavé fyzikální důsledky.
V nedávném článku Petera Zaloma z FzÚ a Martina Žondy s Tomášem Novotným z naší katedry byl představen nový přístup ke studiu interagujících kvantových teček připojených k více než dvěma supravodičům, který je založený na dosud skryté symetrii problému. Supravodivé hybridní nanosystémy mají potenciál stát se stavebními kameny budoucích supravodivých elektronických zařízení. Jak autoři ukazují ve svém článku, tyto systémy mohou být naladěny tak, aby sloužily jako supravodivé diody nebo dokonce tranzistory.
Vítáme nové členy skupiny: Subhasmitu Raye, Ph.D., and Daniela Boboka, Mgr. Sc. Přejeme jim zajímavé problémy k řešení,vědecké objevy a produktivní studium během jejich pobytu na Univerzitě Karlově.
Gratulujeme Štěpánu Markovi, Ph.D. k úspěšné obhajobě doktorské disertační práce! Přejeme mu mnoho úspěchů na jeho další vědecké cestě v rámci postdoktorandské pozice na Univerzitě v Řezně.
Setkání české neutronové komunity 2024 proběhlo 1.února 2024 na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy za účasti 73 registrovaných vědeckých pracovníků a studentů. Setkání zahrnovalo 23 přednášek rozdělených do pěti sekcí a závěrečnou diskuzi o budoucnosti české neutronové komunity.
Tým M. Vališky úspěšně připravil vysoce kvalitní monokrystalické vzorky UTe2, cíleně připraveny pro studium kvantových oscilací. S využitím těchto vzorků provedla skupina z universzity v Cambridge pod vedením A. Eatona sérii experimentů ve vysokých magnetických polích, následovaných pokročilým modelováním k posouzení možných geometrií Fermiho povrchů v tomto materiálu.
Katedra fyziky kondenzovaných látek (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy) a Ústav jaderné fyziky (Akademie věd České republiky) pořádají celodenní setkání českých uživatelů neutronů. Setkání české neutronové komunity 2024 navazuje na sérii každoročních setkání českých neutronových uživatelů započatého v roce 2016 a neformálních setkání neutronových uživatelů Neutron.beer, které byly přerušeny pandemií Covid-19.
Grantová Agentura České republiky (GAČR) podpořila společný projekt Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i. a Katedry fyziky kondenzovaných látek s názvem „Návrh vysoce výkonných feroelektrik založený na simulacích“.
V konkurenci 66 projektů přihlášených do výzvy Špičkový výzkum v programu OP JAK (MŠMT ČR) uspěl projekt AMULET (Advanced MUltiscaLe materials for key Enabling Technologies). Výzva je zaměřená na podporu výzkumu s potenciálem excelentních výsledků uplatnitelných v praxi.
Teoretické oddělení a oddělení nanostruktur KFKL se podílejí na řešení projektu Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích (QM4ST). Projekt byl udělen z operačního program Jan Amos Komenský spolufinancovaného EU, hlavním řešitelem je Západočeská univerzita v Plzni.