Novinky
Studie, na které se podílel mezinárodní tým, který zahrnoval mimo jiné I. Konyashina z Element 6 Group, A. Cammarata z ČVUT a A. Koliogiorgose z naší katedry, poskytuje definitivní popis strukturních a elektronických vlastností fcc-uhlíku. Po desetiletí zůstávaly vlastnosti fcc-uhlíku špatně definované. Tento materiál má širokou energetickou mezeru, která ho přiřazuje k izolantům, přesto vykazuje vodivost typickou spíše pro polovodiče. Práce klasifikuje fcc-uhlík do dosud nezdokumentované třidy kvazivalenčních pevných látek s neobvyklou vodivostí.
Náš doktorand Dávid Hovančík získal cenu Milana Odehnala (2. místo) za přínos ve výzkumu dvourozměrného orbitálního magnetismu ve van der Waalsových systémech. Dávid v soutěži uspěl s prací publikovanou v Nano Letters, J. Phys. Chem. Letters a Phys. Rev. B. Krom toho bylo uděleno čestné uznání našemu dalšímu kolegovi Petru Královi za studium magnetismu a krystalové struktury ve frustrovaných tetragonálních intermetalikách při aplikaci tlaku.
Skupina magnetismu s potěšením oznamuje 24. mezinárodní konferenci o pevných sloučeninách přechodových prvků (SCTE24). Konference se bude konat od 17. do 21. června 2024 v hotelu Duo v Praze. Dr. Ross H. Colman má tu čest konferenci předsedat.
Oddělení strukturní analýzy tvoří jádro organizačního výboru konference ECRS-11, která se koná ve dnech 3.-7.6.2024 v Kongresovém centru Praha. Konferenci pořádáme ve spolupráci s dalšími kolegy zejména z FJFI ČVUT v Praze a ÚJF AV ČR v Řeži. Předsedou programového výboru je prof. Jozef Keckes z Montanuniversität Leoben v Rakousku.
Rádi bychom poděkovali našim studentům Kateřině Tetalové, Filipu Hájkovi a Lukáši Frkovi za reprezentaci naší fakulty na 14. česko-slovenské studentské vědecké konferenci, která se konala 2. a 3. května na UPJŠ v Košicích. Zároveň gratulujeme Filipovi a Lukášovi k prvnímu a druhému místu ve svých kategoriích v soutěži o nejlepší vědecké příspěvky na konferenci!
Od roku 2020 se hovoří o altermagnetech jako o nové skupině magnetických materiálů vedle feromagnetů a antiferomagnetů. Jedinečnou charakteristikou spinové symetrie altermagnetů je spojení podmřížek s opačnou spinovou polarizací pomocí rotace, nikoli však translací či inverzí. Taková symetrie má pak zajímavé fyzikální důsledky.
V nedávném článku Petera Zaloma z FzÚ a Martina Žondy s Tomášem Novotným z naší katedry byl představen nový přístup ke studiu interagujících kvantových teček připojených k více než dvěma supravodičům, který je založený na dosud skryté symetrii problému. Supravodivé hybridní nanosystémy mají potenciál stát se stavebními kameny budoucích supravodivých elektronických zařízení. Jak autoři ukazují ve svém článku, tyto systémy mohou být naladěny tak, aby sloužily jako supravodivé diody nebo dokonce tranzistory.
Vítáme nové členy skupiny: Subhasmitu Raye, Ph.D., and Daniela Boboka, Mgr. Sc. Přejeme jim zajímavé problémy k řešení,vědecké objevy a produktivní studium během jejich pobytu na Univerzitě Karlově.
Gratulujeme Štěpánu Markovi, Ph.D. k úspěšné obhajobě doktorské disertační práce! Přejeme mu mnoho úspěchů na jeho další vědecké cestě v rámci postdoktorandské pozice na Univerzitě v Řezně.
Setkání české neutronové komunity 2024 proběhlo 1.února 2024 na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy za účasti 73 registrovaných vědeckých pracovníků a studentů. Setkání zahrnovalo 23 přednášek rozdělených do pěti sekcí a závěrečnou diskuzi o budoucnosti české neutronové komunity.